Izveštaj sa okruglog stola
„Zaštita informacionih sistema u državnim organima“
održanog 20 oktobra 2016. u Beogradu
Beograd, 28. oktobar 2016.

 

Okrugli sto „Zaštita informacionih sistema državnih organa“ organizovali su Društvo za informatiku Srbije i Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu a povodom međunarodnog meseca „Cyber Security-a“.

Okruglom stolu prisustvovalo je ukupno 60 osoba, iz raznih državnih organa.
Uvodnu reč dao je gospodin Dražen Maravić, pomoćnik ministra Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

 

02_escm_2016

 

Uvodna izlaganja održali su:

  • Dušan Berdić, Privredna komora Srbije
  • Dejan Jovanović, Ministarstvo unutrašnjih poslova
  • Đuro Klipa, Ustavni sud
  • Radivoje Gvozdenović, kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti
  • Zlatko Stojanović, Agencija za borbu protiv korupcije

Moderatori su bili:

  • Vladan Kojanić, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine
  • Saša Milašinović, Društvo za informatiku Srbije

Na skupu je ukazano:

  • Razvoj bezbednosti IKT sistema državnih organa je sastavni deo zalaganja za modernizaciju i unapređivanje efikasnosti rada uprave
  • Zaključak koji se nametnuo kao osnovni, sa kojim su se složili i uvodničari i učesnici je neophodnost konstantnog poboljšanja bezbednosne IKT kulture svih zaposlenih u državnoj upravi kroz kontinuirane obuke i edukacije.
    Podizanje svesti o informacionoj bezbednosti treba da postane kontinuirani proces u cilju povećanja bezbednosti IKT sistema, posebno u bezbednosti IKT sistema od posebnog značaja, što je navedeno i u Zakonu o informacionoj bezbednosti (Član 7).
    U edukaciji zaposlenih u državnim službama treba da aktivno učestvuje Služba za upravljanje kadrovima (SUK), koja bi sa stručnim informatičkim kućama i udruženjima organizovala tematske i jasne edukacije i seminare. Društvo za informatiku Srbije (DIS) može i želi da, kao strukovno udruženje sa dugogodišnjoj tradicijom, bude oslonac države za edukaciju zaposlenih.
  • Ponovo je istaknut predlog da treba objediniti poslove iz oblasti informatike i razvoja informacionog društva u jedno ministarstvo, Ministarstvo za informaciono društvo.
    Na taj način bi se racionalnije koristili postojeći kadrovi i efikasnije delovalo u primeni IKT u radu državnih organa i ukupnom društvu.
    Ovakav vid organizacije IKT-a u državnim organima i službama prepoznat je u Evropi i većina država ima poseban organ, agenciju, koja je pod Vladom i daje smernice i preporuke za IKT poslove u državi. Neke od agencija, na primer u Finskoj, okrenute su ka tržištu a službenici i zaposleni u njoj svoje proizvode prodaju privredi i ostalim zainteresovanim, što obezbeđuje prihod za IKT sektor.

 

01_escm_2016

 

Učesnici okruglog stola bili su sistem inženjeri, administratori i ostali IKT stručnjaci državne uprave. Svi su izrazili zadovoljstvo što je okrugli sto organizovan i izrazili želju za češćim okupljanjima ove vrste, na kojima bi razmenjivali iskustva i iznosili primere dobre prakse.

  • Prepoznata je potreba za boljom komunikacijom IKT odeljenja državne uprave i nadležnih direktora.
    Da bi zakonske obaveze bile sprovedene u delo, nedovoljno je obaveze delegirati na niži nivo. Pitanje je da li postoje administrativni kapaciteti za sprovođenje mnogobrojnih zahteva kao i znanje krajnjih korisnika IKT sistema.
    Kvalitetna komunikacija dovela bi do kvalitetnijih IKT rešenja koja bi doprinela optimizaciji i većoj efikasnosti javne uprave.

Sa tehničkog aspekta, na skupu je iznet predlog da se organizuju skupovi na teme:

  • Donošenje Akta o bezbednosti IKT sistema od posebnog značaja
  • Modeli bezbednosti i standardi o bezbednosti informacionih sistema

Društvo za informatiku se zahvaljuje Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, uvodničarima na okruglom stolu i svim učesnicima i pozivamo Vas da aktivno učestvujete u radu NAŠEG Društva.

Izveštaj možete preuzeti ovde >>>