Društvo za informatiku Srbije i Privredna komora Srbije su 3. maja 2023. godine održali okrugli sto “Veštačka inteligencija i robotizacija – domaći razvoj i primene”.
Uvodna izlaganja su podneli: prof. dr Zoran Miljković sa Mašinskog fakulteta, prof. dr Aleksandar Rodić, Institut Mihajlo Pupin, prof. dr Aleksandar Rikalović, FTN Novi Sad i mr Dragorad Milovanović. DIS Moderator je bio Nikola Marković, predsednik Društva za informatiku Srbije.
Uvodničari su ukazali:
Veštačka inteligencija (VI) treba da bude u funkciji razvoja čovečanstva, a ne da ga ugrožava. Od Vlade se očekuje da predloži Zakona o VI i da se reguliše humana upotreba VI.
U srbiji postoji višedecenijska tradicija razvoja VI i robotike, počev od “Beogradske šake”, “numerički upravljanih mašina Lola” pa do savremenih robota.
VI pre svega omogućava da se najbrže dođe do potrebnih informacija.
Počeo je ubrzani razvoj VI i postoje prognoze da će on 70-tih godina ovog veka dostići i prevazići ljudsku inteligenciju. Potrebno je da otkrijemo zamke pred kojima će se naći nauka i tehnologija. Ne sme se dozvoliti da VI prevaziđe ljudsku inteligenciju.
Posebno je aktuelan problem nekontrolisane i preterane primene nauke i tehnologije. VI omogućava da mašine komuniciraju između sebe. Država treba da obezbedi da čovek kontroliše primene nauke i VI i osmišljava njihov dalji humani razvoj.
Neophodno je da sistem obrazovanja i mediji omoguće opismenjavanje građana za pravilnu primenu i shvatanje VI.
Beleže se uspešni slučajevi primena VI i robotike u: nauci, računarskom programiranju, saobraćaju, mašinskoj industriji, poljoprivredi, bankarstvu, eUpravi i drugim delatnostima. Razvijeni su i u primeni : robot za branje šljiva, robot prskalica i kosačica, robot Ema na Učiteljskom fakultetu, robot Rajko na Mašinskom fakultetu i dr.
Na skupu je predloženo da se Privredna komora Srbije (PKS) angažuje na identifikovanju potreba i povezivanju zainteresovanih kompanija sa naučnim i drugim stručnim institucijama koje mogu ponuditi odgovarajuće aplikacije veštačke inteligencije i robote. Predstavnici PKS su prihvatili ovu inicijativu i najavili prve dogovore već naredne nedelje.
Učesnici skupa su vezano za tragičnu pogibiju 8 učenika osnovne škole Vladislav Ribnikar, predložili da treba ukazati na zloupotrebe interneta i društvenih mreža u širenju lažnih vesti i kriminalnih aktivnosti, kao i da posebno treba zaštititi mlade od takvih uticaja. Društvo za informatiku Srbije će ovu inicijativu objaviti u saopštenju za medije i na svom sajtu.
Primene pojedinih aplikacija VI i posebno ChatGPT su poslednjih meseci izazvale iznenađenje i strah u javnosti, da će nastupiti zloupotrebe VI i haos. Usledile su inicijative nekoliko istaknutih ličnosti koji su kreatori pojedinih aplikacija VI, da se zaustavi razvoj i primena VI, dok se ne utvrde principi daljeg razvoja VI. To je sada, veliki zahtev i dilema pred nadležnim organima i naukom. Postavlja se pitanje, da li je moguće zaustaviti razvoj VI? Stručna javnost misli da se razvoj VI ne može zaustaviti, ali da se mora regulisati i redigovati na humanim principima.
Na kraju skupa je zaključeno da mediji treba da doprinesu objektivnom informisanju javnosti o VI.
