BEOGRAD, 16. maj 2017.
U Beogradu je 16 maja 2017 održan je naučno stručni skup INFORMATIKA 2017 sa 6 naučno-stručnih predavanja.

 

Ovaj skup informatičara predstavljao je, priliku da se predstave najnoviji trendovi, domaća znanja i rezultati u oblasti informatike.

 

Prof. dr Snežana Mladenović sa Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu govorila je o fuziji „IoT“ (internet inteligentnih uređaja) i „Big Data“ koncepta u drumskom saobraćaju kao o platformi za razvoj pametnih okruženja, o značaju podizanja nivoa bezbednosti i prikupljanju podataka kao najvažnijem zadatku „IoT“.

 

Boško Radivojević iz kompanije „Mainstream“ predstavio je IT infrastrukturu za digitalnu transformaciju (promene podstaknute digitalnim tehnologijama), ukazao na novi trend u ovoj oblasti – autsorsing IT strateškog planiranja, kao i na podatke koji govore da u Srbiji „Cloud“ usluge koristi samo 9,3% u kompanijama a da u Finskoj iznosi čak 50 odsto.

 

Zoran Damnjanović iz ABSofta je prikazao korišćenje „Data Warehouse“ baze za izveštavanje i analizu podataka.

 

Automatska 3D rekonstrukcija, kako su naveli dr Stefan Mišković (Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu) i Đorđe Milojević (Insidemaps, California), predstavlja važnu oblast kompjuterske vizuelizacije i ima značajnu primenu u medicini, kompjuterskoj grafici, virtuelnoj realnosti itd. Proces dobijanja 3D modela autori su iskoristili za prikaz virtuelne 3D ture enterijera različitih prostora, čime je potencijalnom kupcu nekretnina omogućeno da ima sveobuhvatan uvid u unutrašnjost objekta.

 

Docent dr Ilija Antović je prikazao automatsko generisanje korisničkog interfejsa zasnovanog na slučajevima korišćenja – „SilabUI“ pristupa.

 

Miroslav Kržić, tehnički direktor u kompaniji „COMING“ je govoreći o aktuelnim problemima informacione bezbednosti ukazao da pored ažurnog antivirus softvera treba obezbediti i upravljanje identitetom i pristupačnost, kontinuitet poslovanja, bezbednost podataka, aplikacija, mreže, mobilnih uređaja i svih krajnjih tačaka sistema.

 

Nakon skupa održana je Skupština Društva za informatiku Srbije, na kojoj je predstavljen izveštaj o dosadašnjem radu i okvirni plan za naredni period.

 

Naglašeno je da će Društvo za informatiku Srbije nastojati da i dalje prati i reaguje na sva aktuelna pitanja i probleme u razvoju informacionog društva u Srbiji (unapređivanje nastave informatike, digitalizacija poslovanja, ulaganja u IKT infrastrukturu, zaštita privatnosti i dr.).