Društvo za informatiku Srbije i Univerzitet Singidunum su 17. maja 2023. godine, u Novom Sadu na Univerzitetu Singidunum, održali IT tribinu Digitalizacija poslovanja, rezultati i izazovi.

Tribinu je otvorila prof dr. Zora Konjović, direktor centra Novi Sad, Univerziteta Singidunum a uvodno izlaganje je održao dr Milan Paroški, koji je bio i moderator tribine.
Na teme:
• Stanje u IT posle COVID-a
• Nastavak digitalizacije poslovanja
• Primena novih tehnologija u poslovanju : cloud, blockchain, AI, 5G…
• Kakve su procene u vezi daljeg statusa IT-a u Srbiji u svetu…

Svoj komentar su dali: Milan Šolaja, direktor Vojvođanskog IT klastera, Ivana Ružičić, direktor kompanije Smart iz Novog Sada, Dragan Krstonošić, direktor kompanije TotalObserver iz Novog Sada, Aleksandar Stepančev, direktor CISCO Srbija, Miloš Popović, Direktor funkcionalne oblasti za IT – DDOR Novi Sad i Mita Stojić, direktor razvoja kompanije M&I Systems iz Novog Sada.

TribinaDIS-17052023
Učesnici tribine – Digitalizacija poslovanja, rezultati i izazovi

Uvodničari su ukazali:

  • Poslovanje tokom COVID-a je bio veliki izazov ali su ga IT komapnije uspešno savladale. Pokazalo se da je dobro održavanje informacionih sistema kao i pravilna procena u ulaganja u infrastrukturna, komunikaciona i VPN rešenja, omogućila bezbedan prelazak na udaljeni rad velikog broja zaposlenih i business continuity.
  • COVID je definitivno potvrdio poslovanje u cloud-u. Iako je i bilo sumnji , pokazalo se da je to pravo rešenje i da je u potpunosti zaživeo rad u oblaku.
  • Statistički pokazatelji su ukazali na dramatičan pad broja aplikacija koje se preuzimaju sa interneta (download) i sigurno da je jedan od razloga zaplašenost korisnika za bezbednost i sigurnost svojih računara.
  • U Srbiji a pogotovo u Novom Sadu je i dalje evidentan razvoj IT-a. CISCO planira razvojni centar koji će sigurno doprineti daljem zapošljavanju IT stručnjaka. No postavlja se pitanje šta će se dešavati u narednom periodu obzirom na tendencije u svetu a i na činjenicu da je ipak polovina kompanija u Novom Sadu u stranom vlasničkom kapitalu.
  • Zdravstvena kriza praćena ekonomskom krizom može da ima negativan uticaj na sve pa i na IT. Sada se pokazalo da su se IT firme u svetu, možda i neopravdano opremale većim brojem ljudstva nego što je bilo potrebno, prateći trendove i uzlaznu liniju razvoja i rasta IT-a. Sve ovo navodi da postoji mogućnost da se i u Srbiji manifestuje višak programera zaposlenih u kompanijama..
  • Veštačka inteligencija je definitivno sve prisutnija ali je stav uvodničara da ona neće ugroziti IT pozicije. Ako se pođe od šaljive konstatacije da su programeri prvo morali dobro da programiraju, zatim dobro da guglaju, sada se očekuje od njih da dobro upravljaju veštačkom inteligencijom, tako da će se samo preorijentisati delatnost, kao što će i mnoga zanimanja nestati a mnoga nova nastati.
  • Nekad se broj zaposlenih u call centrima, smatrao za pokazatelj razvoj usluga pa i napretka IT-a. Moguće je da će se baš to zanimanje u potpunosti zameniti veštačkom inteligencijom.
  • IT bezbednost je preka potreba a i budućnost i sigurno je, da će se ta oblast dalje razvijati i tražiti nove mlade stručnjake.
  • Primetan je blagi pad nivoa znanja nakon završenih državnih studija. Potrebno je raditi na edukaciji, prilagođavati nastavu novim tehnologijama i pratiti IT trendove. Takođe, primećuje se i solidan kvalitet znanja kod diplomaca sa privatnih tehničkih fakulteta.
  • Treba usmeravati studente da posao biraju prema sposobnostima, veštinama, sklonostima i strasti a ne trenutnom zaradom i eventualnim položajem, što je često opredeljujući faktor izbora delatnosti u IT-u.

Studenti koji su pratili IT tribinu su postavljali pitanja o ulasku na tržište rada u IT oblasti, o pozicijama koje imaju u budućnosti itd. Sve to ukazuje i na njihovu bojazan u vezi IT budućnosti.

Na kraju skupa je zaključeno da treba nastaviti sa ovakvim događajima, i upoznavati studente i mlade ljude o aktuelnim dešavanjima u IT-u.

Vest: Milan Paroški, DIS