Održana Treća sednica Radne grupe NKEU za poglavlje 10
(informaciono društvo i mediji)

Beograd, 11. mart 2015.

U Beogradu je 11. marta 2015. održana Treća sednica Radne grupe NKEU (Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji) za poglavlje 10 (informaciono društvo i medje).

Laanpere_01

 

Članovi Radne grupe su prvi deo sednice posvetili izlaganju Marta Laanpere višeg istraživača u Institutu za informatiku Univerziteta u Talinu u Estoniji.

Estonija ima vrhunska iskustva i rezultate u razvoju informacionog društva i Mart Laanpere je jedan od vodećih eksperata za primene IKT. Laanpere je između ostalog rekao: „Cela Estonija je pokrivena širokopojasnom mrežom, 76% porodica ima računar, 99% bankarskih aplikacija se obavlja elektronski, 95% poreskih aplikacija se obavlja elektronski. Od 2002 svi koji žive u Estoniji imaju elektronsku identifikaciju (ID), za informaciono društvo je nadležno Ministarstvo za ekonomiju i telekomunikacije i u okviru njega Odeljenje za državni informacioni sistem. Za uspeh je važan balans između lokalnih poslovnih inicijativa i centralnih vladinih akcija…“

U drugom delu sednice govorili su:

  • Srđan Majstorović, zamenik direktora Vladine Kancelarije za evropske integracije je govorio o pregovaračkoj poziciji Srbije, planu rada i očekivanjima u 2015. godini.
  • Vladana Radisavljević iz Ministarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije je prikazala dosadašnji pregovarački proces za poglavlje 10 i trenutnu situaciju.
  • Maja Zarić, savetnik u Ministarstvu kulture i informacija je govorila o razvoju i organizaciji medija kroz poglavlje 10.
  • Saša Milašinović, koordinator Radne grupe NKEU predstavio je dokument Preporuke Radne grupe NKEU za poglavlje 10, a koje su sačinjene na osnovu dosadašnjeg rada.

U diskusiji su date određene sugestije za dopune i izmene dokumenta koji će se koristiti za predstojeće sastanke sa Pregovaračkom grupom za informaciono društvo i medije i Nacionalnim konventom o Evropskoj uniji.

 

Majstorović: “Do kraja marta biće završen analitički pregled”

Beograd, 11.  mart 2015.

Srđan Majstorović, zamenik direktora Vladine Kancelarije za evropske integracije je izjavio: ”Očekujemo da će 2015. biti godina kada će se otvoriti prva pregovaračka poglavlja i kada ćemo krenuti u drugu fazu pristupnih pregovora”. Ovo je Majstorović rekao na sednici radne grupe Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji posvećenoj poglavlju 10 koje se odnosi na informaciono društvo i medije.

SMajstorovicMajstorović kaže da je ostalo da se završe skrinizni za još dva poglavlja, a potom se čeka konačna verzija izveštaja Evropske komisije u vezi sa poglavljima, na osnovu čega će se kasnije raditi pregovaračka pozicija.

Prema njegovim rečima, po završetku skriniga biće pokrenut proces konsultovanja i sagledavanja njegovih rezultata i u narednom periodu i revizija Nacionalnog programa usvajanja pravnih tekovina EU koji ukazuje kako i kojim tempom će se usklađivati propisi sa propisima EU.

“U ovom procesu vlada ne može sama. Ovo je proces koji se tiče svih građana, interesnih grupa i svih asocijacija”, rekao je Majstorović i naveo da je vlada podržala Nacionalni konvent o EU koji bi sa organizacijama civilnog društva i svim zainteresovanima trebalo da se direktno uključi u pristupne pregovore.”

Prema njegovim rečima, Srbija je spremna da do kraja 2018. završi sve neophodne reforme koje je potrebno preduzeti u zakonodavnom i institucionalnom smislu kako bi se zakoni usaglasili sa onim što je danas standard u EU.

Kada je reč o poglavlju 10, Majstorović kaže da se čeka konačna verzija izveštaja Evropske komisije u vezi sa ovim poglavljem na osnovu kojeg će se kasnije raditi pregovaračka pozicija i da je od suštinskog značaja za uspešnost pregovora da zainteresovani akteri budu uključeni i konsultovani u tom procesu.

“Jedan veoma zahtevan posao je pred nama ali imajući u vidu postojeći stepen usklađenosti propisa Srbije sa propisima EU u oblasti elektronskih komunikacija, informacionog društva, audio vizuelne politike i medija siguran sam da je naša startna pozicija pred otvaranje ovih pregovaračkih poglavlja mnogo bolja u odnosu na neke druge države kada su pregovarale o ulasku u EU”, rekao je Majstorović.