Društvo za informatiku Srbije, Udruženje frilensera i preduzetnika i Udruženje radnika na internetu organizuju u petak 15 januara 2021. od 11:00 – 11:50 časova onlajn vebinar

 

Iskoristiti potencijal IT paušalaca, frilensera i radnika na internetu!

 

Pozdravni govor:

Nikola Marković, predsednik Društva za informatiku Srbije(DIS)

 

Pozvani uvodničari:

  • Mladen Milosavljević, predstavnik Udruženja frilensera i preduzetnika: Šta traže IT frilenseri i preduzetnici?
  • Predstavnik Udruženja radnika na internetu: šta predlaže Udruženje?
  • Đorđe Cvetković, predstavnik DIS: Razvoj digitalne Srbije i mesto IT frilensera, paušalaca i radnika na internetu u njoj!
  • Predstavnik Ministarstva za finansije: Šta traži i predlaže Ministarstvo finansija? – čeka se potvrda učešća.

 

Napomene:

  • U Srbiji ima oko 100.000 IT frilensera, paušalaca i radnika na internetu i oni imaju dragocen doprinos u razvoju digitalne Srbije.
  • Oni rade na domaćem i na svetskom tržištu gde je lakše naći klijenta za rad sa bezbedne distance.
  • Oni su nezadovoljni sadašnjom položajem, traži se zakonsko rešenje koje bi bilo jasno i koje bi legalizovalo i stimulisalo njihov rad.
  • Jedan broj frilensera izlaz vidi u odlasku u inostranstvo ili prestanku delatnosti.
  • Frilenseri nisu u radnom odnosu i ne bi trebali da plaćaju doprinose koji se odnose na zaposlene.
  • Sadašnje stanje produkuje štetne posledice po državu, IT delatnost i pojedince i treba ga hitno menjati!
  • Potrebni su dogovor i kompromis!

 

Konekcija preko linka >>>

 


 

Izveštaj sa vebinara

BEOGRAD , 15. januar 2021.

Društvo za informatiku Srbije, Udruženje frilensera i preduzetnika i Udruženje radnika na internetu su 15 januara 2021. održali vebinar “Iskoristiti potencijal frilensera i radnika na internetu”. Cilj je bio da se skrene pažnja na ulogu i značaj frilensera i radnika na internet, koji se samo zapošljavaju i stiču dohodak na osnovu svog znanja i rada, a koji su u decembru iznenađeni sa neočekivanim iznosima poreza i zahtevima da se plate porezi čak i za 5 godina unazad.

Predstavnici pomenutih udruženja su na vebinaru istakli:

  1. Frilenseri i radnici na internet su svesni da moraju da plate porez ali traže da se prethodno reguliše njihov radnopravni i poreski status,
  2. Razmatra mogućnost uvođenja progresivnog oporezivanja,
  3. Obustavi trenutnu kampanju protiv frilensera i retroaktivnog oporezivanja,
  4. Treba otpočeti razgovori o realnoj oceni poreskih mogućnosti frilensera,
  5. Potreban je dogovor o ne oporezivom iznosu i adekvatnom normiranju troškova,
  6. Bilo bu najbolje da se donese “Lex specialis” kako bi se izašlo iz sadašnje konfuzije pravnog statusa frilensera koji je nastao 2014. godine kada su frilenseri izbrisani iz Zakona o radu,
  7. Već dva meseca se neuspešno traže razgovori sa nadležnim iz Ministarstva finansija, a što se vidi i kroz njihovo odsustvo i sa ovog vebinara,
  8. Država bi mogla, kao što subvencioniše strane investiture, da delimično subvencioniše i poreske obaveze frilensera,

 

Predstavnici pomenutih udruženja su izjavili da neće dozvoliti politizaciju svog poreskog problema, jer bi to samo otežalo rešavanje problema.

Učesnici vebinara apeluju na nadležne organe da što pre prihvate razgovore, kako bi se došlo do racionalnog rešenja i smanjenja tenzija.

Društvo za informatiku Srbije smatra da poreze treba platiti, ali da su frilenseri i radnici na internet značajan deo informatičkog potencijala Srbije čiji rad treba bolje regulisati i stimulisati.

Predstavnici frilensera i Udruženja radnika na internetu su najavili da nastavljaju borbu za bolji položaj i da za 16 januar pripremaju protesni skup ispred Narodne skupštine Republike Srbije.

Na kraju, može se konstatovati, da je vebinar bio dobra prilika da se čuju mišljenja frilensera, preduzetnika i radnika na internetu o njihovom neprecizno regulisanom položaju, sagledaju neka moguća rešenja, informiše šira javnost o aktuelnoj situaciji i pozovu nadležni državni organi da preduzmu potrebne mere.

Društvo za informatiku Srbije je 17 januara 2021 predloge sa vebinara uputio Ani Brnabić, predsednici Vlade , Siniši Malom ministru finansija i Tatjani Matić ministarki za trgovinu, turizam i telekomunikacije.