Društvo za informatiku Srbije organizuje u sredu, 28.05.2020. u 12:00 časova

Naučno-stručni skup
INFORMATIKA 2020.
„novi trendovi u razvoju informacionih sistema“

Skup se zbog pandemije održava onlajn

P r o g r a m:

  • “Računarski vid i duboko učenje“
    prof. dr Aleksandar Milosavljević, Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu
  • „Primena četbota zasnovanog na veštačkoj inteligenciji u oblasti finansija i obrazovanja“
    dr Rade Matić, profesor strukovnih studija, Akademija poslovnih strukovnih studija, Beograd

Učešće na skupu INFORMATIKA 2020. omogućiće Vam da upoznate najnovije trendove u oblasti dubokog učenja i primeni četbota zasnovanog na veštačkoj inteligenciji.

Tekstovi predavanja biće objavljeni na sajtu Društva za informatiku Srbije www.dis.org.rs

Medijski sponzori:

  • PCPress
  • Internet Ogledalo
  • IKT Bilten

Link na koji se možete prijaviti na naučno stručni skup INFORMATIKA 2020  je: https://meetingsemea9.webex.com/meetingsemea9/j.php?MTID=mf27d7c2ab22be884c897fbbb46c04dba

Program će krenuti tačno u 12 časova zbog vremenskog limita od 50 minuta.

Nakon skupa, u 13:00 časova održaće se skupština Društva za informatiku Srbije.

Materijali za Skupštinu su objavljeni na sajtu www.dis.org.rs

Link za Skupštinu DIS-a je: https://meetingsemea9.webex.com/meetingsemea9/j.php?MTID=m532dd36779d28749faa22243927329c0


Održan naučno stručni skup “INFORMATIKA 2020”

BEOGRAD, 28. Oktobar 2020.

Društvo za informatiku Srbije tradicionalno jednom godišnje organizuje Naučno stručni skup INFORMATIKA, na kojem eksperti iz akademske zajednice i IT industrije predstavljaju aktuelne novosti i pravce razvoja.  Ove godine, skup je održan 28 oktobra 2020. na onlajn platformi, uz učešće dva predavača.

Prof. dr Aleksandar Milosavljević, sa Elektronskog fakulteta iz Niša, pričao je o temi  “Duboko učenje – istorijat, dostignuća, budućnost“. Predstavio je slušaocima novu disciplinu koja je „zadnja reč“ veštačke inteligencije. Dao je kratak osvrt na razvoj veštačke inteligencije u pravcu mašinskog učenja, kao i veštačkih neuronskih mreža, koje predstavljaju osnovni „gradivni element“ dubokog učenja. Pored određenja dubokog učenja, opisao je nastanak i kratak istorijat ove oblasti, a nakon toga su prikazana i najznačajnija dostignuća koja se vezuju za ovu, inače vrlo živu oblast. Poseban osvrt je napravljen na buduće izazove koji se nameću pred veštačku inteligenciju, ali i čovečanstvo.

Dr Rade Matić, profesor strukovnih studija sa Akademije poslovnih strukovnih studija iz  Beograda, pričao je o „Primeni četbota zasnovanog na veštačkoj inteligenciji u oblasti finansija i obrazovanja“.  Objasnio je da su sve veća očekivanja od inteligentnih digitalnih asistenata, koji će uvek biti na raspolaganju. Osnovna ideja implementacije četbota je uvođenje nove digitalne strategije koristeći elemente veštačke inteligencije kroz uštedu, automatizaciju i optimizaciju. U pravcu potpune automatizacije potrebno je proširenje četbota novim mogućnostima, kao što je automatsko obezbeđenje podrške za glasovne poruke, izvlačenje osećanja korisnika, obezbeđenje nezavisnosti od NLU i platformi za slanje poruka. Predavanje je ilustrovao primerima primene u Srbiji, u bankarstvu i obrazovanju.

Obe teme su izazvale veliko interesovanje slušalaca.

Prezentacije autora:

Duboko učenje – istorijat, dostignuća, budućnost – prof. dr Aleksandar Milosavljević >>>

Primeni četbota zasnovanog na veštačkoj inteligenciji u oblasti finansija i obrazovanja – dr Rade Matić >>>